depilacja laserowa
Zaffiro Depilacja Odmladzanie Icoone ilipo

Laserowe leczenie zmian naczyniowych

Mamy 20-letnie doświadczenie w laserowym leczeniu skórnych zmian naczyniowych. Jako pierwszy ośrodek w Polsce sprowadziliśmy laser argonowy do leczenia naczyniaków. Obecnie posługujemy się nowoczesnym laserem Nd:Yag (neodymowo-yagowym) VascuLight oraz IPL-Photoderm.

Rozszerzone naczynka na twarzy

Potocznie mówimy, że na naczynka na twarzy albo na nogach są „popękane”. W rzeczywistości są one poszerzone, często widoczne w postaci czerwonych niteczek, sieci żyłek, rumieńców lub rozlanych plam. Teleangiektazje są to trwale rozszerzone naczynia włosowate splotu podbrodawkowego skóry, które uwidaczniają się przez naskórek. Naczynka mogą być trwale rozszerzone, a dodatkowo nadmiernie poszerzają się pod wpływem emocji, stresu, słońca, wiatru, mrozu, alkoholu, gorących płynów i pikantnych potraw.

Bardzo niekorzystne dla skóry jest długotrwałe stosowanie miejscowych sterydów (maści lub kremów ze sterydami), zwłaszcza na twarz, szyję i dekolt – powoduje to trwałe i nieodwracalne uszkodzenia, przyspiesza starzenie się skóry i powoduje trwałe zaczerwienienia.
Zabiegi polegają na naświetlaniu skóry laserem VascuLight z intensywnym źródłem światła IPL-Photoderm. Światło przechodzi przez powierzchnię skóry i w zetknięciu z hemoglobiną (barwnikiem krwi) zamienia się w ciepło. Naczynia zostają trwale zamknięte. Impulsy lasera odczuwane są jako krótkie zapieczenia. W zależności od intensywności zmian potrzeba jednego lub kilku zabiegów w odstępach 3–4 tygodni. Dłuższe przerwy między zabiegami nie zmniejszają skuteczności leczenia, lecz jedynie je wydłużają.

W pielęgnacji pooperacyjnej można normalnie myć skórę wodą i mydłem oraz stosować dotychczasowe kosmetyki. Bezwzględnie skóra w czasie zabiegu nie może być opalona (dotyczy to opalenizny słonecznej, solarium i samoopalaczy).


                                      PRZED ZABIEGIEM                                PO ZABIEGU

Pojedyncze naczyniaki gwiaździste

Naczyniak gwiaździsty (haematoma stellatum) widoczny jest jako czerwona plamka na skórze twarzy lub dekoltu. Często nazywana jest pajączkiem naczyniowym. Pojawia się bez uchwytnej przyczyny zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. Stanowi istotny problem kosmetyczny. Próby stosowania maści, kremów „na naczynka” są nieskuteczne, a zamykanie za pomocą igły elektrycznej albo nieodpowiednich laserów pozostawiają nieodwracalne blizny. Laserem VascuLight Nd:Yag trwale zamykamy centralne naczynko doprowadzające. Impuls lasera odczuwany jest jako krótkie zapieczenie. Po zabiegu można normalnie się myć, używać kosmetyków, robić makijaż.
                                      

         PRZED ZABIEGIEM                           PO ZABIEGU              


Trądzik różowaty (rosacea)

Trądzik różowaty jest częstym, przewlekłym schorzeniem skóry. Jest trudny do leczenia, wyleczenie nie zawsze jest możliwe. Na jego obraz składają się: zaczerwienienie, pieczenie, uczucie gorąca, pulsowania, teleangiektazje, nierówności na skórze oraz grudki zapalne, imitujące trądzik młodzieńczy. W zaawansowanych postaciach występuje przerost gruczołów łojowych, zwłóknienia, obrzęki limfatyczne.

Jako izolowany objaw głównie u mężczyzn występuje Rhinophyma – kalafiorowaty przerost skóry nosa. Choroba przebiega z zaostrzeniami, występować mogą również okresy remisji.

Podstawową dolegliwością jest stałe oraz napadowe czerwienienie się twarzy – może mieć ono związek ze zmianami temperatur, spożywanymi potrawami (gorące napoje, alkohol, przyprawy), zdenerwowaniem, stresem. Zmiany najczęściej obejmują centralną część twarzy – czoło, nos policzki i brodę.

Łagodne objawy zaczerwienienia twarzy występują już w wieku młodzieńczym, są przypisywane nadwrażliwości na temperaturę i alkohol lub nieśmiałości. Z czasem dolegliwości nasilają się i poważnie utrudniają życie.

Leczenie farmakologiczne może być prowadzone tylko przez doświadczonego lekarza w dawkach ściśle określonych przez specjalistę. Wykluczone jest stosowanie leków i maści sterydowych. Przynoszą one wprawdzie chwilową ulgę, ale choroba postępuje szybciej, skóra gwałtownie starzeje się, a po odstawieniu leków zaostrzenia i nawroty trądziku różowatego są gwałtowne i długotrwałe.

Leczenie laserem obejmuje serię zabiegów polegających na naświetlaniu IPL-Photoderm obszarów dotkniętych trądzikiem. Zabiegi powtarzane są co 3–4 tygodnie, aż do osiągnięcia poprawy. Dłuższe przerwy między zabiegami nie zmniejszają skuteczności leczenia, lecz jedynie je wydłużają. W typowych przypadkach jest to około 5 naświetlań. Skóra bezwzględnie w czasie zabiegu nie może być opalona (dotyczy to opalenizny słonecznej, solarium i samoopalaczy).


Punkty rubinowe, naczyniaki starcze (cherry haemangioma, hemangioma senile)

Często na ciele występują małe, żywoczerwone lub purpurowe, a nawet ciemnogranatowe punkciki. Z czasem rosną i przyjmują postać czerwonych guzków na skórze. Mimo iż budzą niepokój pacjentów, nie są to zmiany nowotworowe, a jedynie naczyniaki zwane punktami rubinowymi (cherry haemangioma). Ich liczba może wzrastać z wiekiem, dlatego nazywane są też naczyniakami starczymi (hemangioma senile). Usuwamy je zwykle z powodów kosmetycznych, chyba że są zahaczane i krwawią – wtedy są wskazania medyczne do ich usunięcia. Przy większych zmianach zabieg możemy wykonać w znieczuleniu miejscowym, ale najczęściej znieczulenie nie jest potrzebne.


Naczyniaki u noworodków i małych dzieci (infantile hemangioma)

Można przyjąć, że każdy z nas ma lub miał jakiegoś naczyniaka. Naczyniaki u noworodków i małych dzieci (infantile hemangioma) mogą być zmianami wrodzonymi, widocznymi po urodzeniu w postaci maleńkiej czerwonej kropeczki. Częściej rozwijają się w pierwszych miesiącach życia. Początkowo pojawia się plamka, która przekształca się w czerwoną grudkę i dość szybko rośnie, nawet do wielkości truskawki. Przy urazach może intensywnie krwawić. Sieć naczyń rozwija się również w skórze i pod skórą, tworząc uwypuklenie. Naczyniak jest łagodnym guzem nowotworowym, charakteryzującym się szybką proliferacją i powolnym samoistnym zanikiem (średnio do 5 roku życia samoistnie zanika 50% naczyniaków). Dlatego też najczęściej po konsultacji i wykluczeniu innych przyczyn powstania guza nasze postępowanie jest wyczekujące. Z leczeniem wkraczamy, jeśli naczyniak krwawi lub swoją lokalizacją przeszkadza w normalnym rozwoju dziecka. Z innych powikłań wystąpić może owrzodzenie lub wtórna infekcja. W starszym wieku usuwamy je ze wskazań kosmetycznych.

Chętnie udzielamy konsultacji w sprawach naczyniaków u dzieci, bo wiemy, że młodzi rodzice czują się bezradni i nie wiedzą dokąd udać się po poradę. Dla wygody możemy udzielić wstępnych informacji drogą elektroniczną, jeśli prześlą nam Państwo mailem zdjęcia dziecka na adres: laser@ctl.wroc.pl
Zapraszamy również na konsultacje po wcześniejszej rejestracji telefonicznej.


Malformacje naczyniowe = naczyniaki płaskie

Dawna nazwa „naczyniak płaski” zastąpiona została nazwą malformacja naczyniowa kapilarna (naevus flammeus, port-wine stain, venulocapillary malformation). Laserowe leczenie naczyniaków i malformacji naczyniowych jest metodą z wyboru, stosowaną powszechnie na świecie. Centrum Terapii Laserowej jest wiodącym ośrodkiem leczenie naczyniaków w Polsce. Terapią laserową zajmujemy się od 20 lat. Najczęściej leczone są malformacje naczyniowe włosowate (plamy typu „czerwonego wina” – takie jak np. plama na czole prezydenta M. Gorbaczowa) oraz naczyniaki jamiste i chłonne.

Naczyniak płaski (malformacja naczyniowa kapilarna) jest to niegroźny dla zdrowia defekt kosmetyczny, ale bardzo martwiący rodziców. Według naszego wieloletniego doświadczenia najlepiej jest odczekać do wieku szkolnego i z pełną aprobatą dziecka wykonywać zabiegi bez narkozy. Leczenie jest wieloetapowe (przynajmniej 5–10 zabiegów), ale bezpieczne i niepozostawiające blizn. Aktualnie najlepiej do tego nadają się laser pulsacyjny barwnikowy oraz IPL-Photoderm, którym dysponujemy (intensywne źródło światła o mocy lasera, ale o znacznie większej wiązce i szerszym spektrum). Do usunięcia potrzeba serii zabiegów – zwykle raz na miesiąc.

Wstępne informacje można uzyskać wysyłając do nas zdjęcie droga mailową na adres laser@ctl.wroc.pl


„Pajączki” na nogach

Naczynka na nogach mogą przyjmować postać teleangiektazji, tzw. pajączków, żylaków, zasinionych zlewisk żylnych. Nieestetyczne poszerzone żyłki na nogach stanowią problem nie tylko estetyczny, ale i leczniczy – nie ma bowiem skutecznych leków usuwających niewydolność żylną. Drobne czerwone żyłki na nogach często pojawiają się już w młodym wieku u osób zupełnie zdrowych. Stojąca i siedząca praca, wysokie obcasy, ciąża, palenie tytoniu dodatkowo sprzyjają rozszerzaniu się – lub jak niektórzy mówią – pękaniu naczynek. Dotychczasowe metody, mające na celu ich usunięcie, były nieskuteczne. Obliteracja, czyli wstrzykiwanie do rozszerzonych naczyń środka chemicznego mające na celu powstanie skrzepu, w dobie laserów już praktycznie nie jest już stosowane.
 
                                   PRZED ZABIEGIEM                                  PO ZABIEGU

Najnowszy laser Nd:Yag VascuLight umożliwia bezoperacyjne zamykanie niechcianych naczynek na nogach – nawet o średnicy 3 mm. Zamknięte naczynko ulega resorpcji, czyli wchłonięciu, i po pewnym czasie znika. Ważne jest, że skóry nie trzeba nacinać ani nakłuwać – po zabiegu nie pozostają więc blizny, nie ma ryzyka zakażenia żółtaczką czy HIV. Ta bezinwazyjna metoda daje bardzo dobre efekty kosmetyczne i lecznicze.

                                    PRZED ZABIEGIEM                                 PO ZABIEGU

Cennik zabiegów naczyniowych

pojedyncze naczynko (pajączek)
na twarzy
200-300 PLN
naczynka na obu policzkach
(teleangiektazje, rumieńce, trądzik różowaty)
400-600 PLN
trądzik różowaty - cała twarz 1000 PLN
naczynka na nosie 300 PLN
naczynka na nogach (za 1 zabieg) 400-600 PLNZadaj pytanie lekarzowi

Jeśli potrzebujesz konsultacji lekarskiej, możesz dołączyć zdjęcie w celu ułatwienia diagnozy:
Akceptuję regulamin